Koncept stavby vlastních elektronických varhan.
Ano, nejlépe si lze osvojit varhanní repertoár při hře na „skutečné píšťalové varhany.“ Mít tu možnost kdykoli zasednout za varhanní stůl a cvičit – ne každý však může mít doma v obývacím pokoji alespoň jednomanuálový varhanní stroj s pedálem.
OBSAH:
Úvod
Touha po domácím cvičení na varhany mě zavedla k vytvoření konceptu, který v následujícím textu předkládám. Návod je určen pro amatérské varhaníky a nadšence, kteří si chtějí postavit domácí elektronické varhany za minimální finanční náklady, bez potřeby pokročilých technických dovedností. V závěru také představím finančním rozpočet nabízeného konceptu.
Požadavky na vybavení
Centrálním bodem mých domácích elektronických varhan je počítačový program Napo ESMUC1 od společnosti Polaron. Představuje simulaci skutečných píšťalových varhan německého varhanáře Gerharda Grenzinga, které jsou vybavené základní registrací pro dva manuály a pedál. Lze jej nainstalovat do počítače, notebooku, tabletu či chytrého telefonu. Instalace je jednoduchá, za pomoci průvodce.
Virtuální varhany se ovládají tzv. MIDI klávesnicí (Musical Instrument Digital Interface). Zvolil jsem M-Audio Keystation61 mk3, která je vybavena pěti oktávovou, standardizovanou klaviaturou. Má příjemný dohmat se středním odporem, je lehká a nabízí navíc další možnosti pro pokročilou práci s hudbou na počítači. Po připojení k notebooku (obdobně, jako tiskárna – za pomocí USB kabelu) se automaticky celý systém nastaví a okamžitě můžeme hrát na virtuální varhany.“
Notebooky jsou sice vybaveny vnitřním ozvučením, ale výhodnější je propojit počítač s výkonějšími externími reproboxy, které dokáží navodit čistší akustický dojem v celém zvukovém spektru. Pro domácí použití postačí např. PreSonus Eris 3,5. Jsou dostatečně výkonné na to, aby svým projevem uspokojily realizaci varhanního přednesu tutti skladby. Propojíme je obdobně, jako např. Sluchátka. Pro věrné zprostředkování tónů basového spektra lze doplnit o PresSonus Eris Sub 8 BT.
Při výběru reproboxů je důležité dbát na akustiku místnosti. Malé místnosti s tvrdými povrchy mohou způsobovat nežádoucí ozvěny, proto doporučujeme instalovat měkké materiály, jako jsou koberce nebo závěsy.
Varhanní pedálnici (MIDI) jsem zakoupil od specializovaného prodejce. Nabízí se ve variantách jako nové, nebo tzv. repasované zařízení. Vzhled je totožný, jako skutečný varhanní pedál; rozdíl je pouze osazení technologií, která umožňuje komunikovat s počítačem. Pořídil jsem si pedálnici s klasickým (rovným) rozmístěním, a protože je osazena MIDI konektorem, propojil jsem ji za pomocí MIDI kabelu do zvukové karty. Vybral jsem si PreSonus AudioBox iTwo, která umožňuje nejen základního použití v konceptu domácích varhan, ale také případné rozšíření domácího hudebního studia.
Nezbytnou součástí domácích varhan je varhanní lavice. Pořizujeme ji s ohledem na šíři pedálu a fyziologii vašeho těla. Lze ji zakoupit od specializovaného prodejce, ale pakliže si ji vyrobíme na míru, můžeme výrazně ušetřit. Z hlediska materiálu doporučuji masivní dřevo.
Další částí sestavy je varhanní stůl. V případě výroby budeme volit materiál dle vlastních estetických požadavků, a pokud neplánujeme rozšiřování o pedál, lze využít i široké nabídky různých kovových stojanů na elektronické klávesy, či klavíry. Pod odkazem přikládám dokumentaci ke stavbě mého varhanního stolu pro dva manuály, který jsem nechal vyrobit z lamino desky s průměrem 18 mm.
Součástí varhanního stolu je nezbytná proprieta: notový pult. Jeho specifikace musí odpovídat požadavku nosnosti těžkého a velkého kancionálu. Ze široké nabídky „notových pultů na stůl“ doporučuji vyhnout se skládacím modelům a preferovat spíše plné a bytelné varianty. Zajímavostí je, že ho lze vybírat i z nabídek některých „kreslicích a rýsovacích desek“, nebo z nabídky dřevěných stojanů na tablety.
Rozpočet
Pro zvažování, zda investovat do tohoto konceptu, nebo např. do pořízení skutečného „digitálního varhanního stolu (Viscount, Johannus, Eminent aj.) budou pravděpodobně rozhodující vaše finanční možnosti. Předkládám finanční rozpočet navrženého konceptu domácích digitálních varhan. Výsledná částka však závisí na požadovaném typu, rozšiřitelnosti a kvalitě jednotlivých komponentů. Do rozpočtu je třeba započítat také počítač, který však považuji dnes za standardní součást našich domácností. Ve výčtu jej tedy neuvádím.
Program NAPO ESMUC | 500,- Kč |
MIDI klávesnice M-Audio Keystation 61 mk3 | 3 490,- Kč |
Reproboxy PreSonus Eris 3.5 2nd Gen. | 2 390,- Kč |
Zvuková karta PreSonus AudioBox iTwo | (2090,- Kč) |
MIDI pedálnice | Od 10 000,- do cca 40 000,- |
Varhanní stůl, lamino, dýhy, šrouby | 2500,- Kč |
Varhanní židle, masiv | 4000,- Kč |
Stojan na noty | Do 1000,- Kč |
Výhodou tohoto řešení je přizpůsobení nákladů a možnost rozšiřování systému. Při stavbě lze navíc realizovat vlastní představy o estetice a materiálech. Nevýhodou může být náročnější instalace a více kroků při zapínání systému oproti komerčním řešením.
Závěr
Elektronické varhany neslouží k plnohodnotné náhradě skutečných píšťalových varhan. Umožňují pouze komfortně realizovat přípravu a nácvik varhanního repertoáru v prostoru vaší domácnosti. Případně je lze adekvátně použít jako dočasné řešení v místech, kde se připravuje stavba nových varhan, či probíhá rekonstrukce.
Dokumentace
Zaujal vás tento článek? Chcete s autorem konzultovat technické řešení? Máte na autora článku nějaké otázky? Neváhejte a pište své dotazy a připomínky na e-mail: martin.grobar@disk.cz