Musescore umožňuje realizovat digitální notografii s profesionálním výsledkem, ale svou složitostí je někdy nesnesitelný. Zvláště, když v něm pracujete se zkušeností notové sazby z programu Sibelius. Některé jednoduché věci se zde editují neskutečně složitě. Velmi často se na mě učitelé obracejí s prosbou o radu – uvádím nejčastější dotazy a odpovědi na ně.
OBSAH:
Odsazení prvního systému
Otázka: Jak zrušit nebo jinak nastavit velikost odsazení prvního systému partitury?
Mezera před prvním systémem je u většiny notačních programů nastavena automaticky. Vychází se tak pravidlům notace – ty však dnes již nejsou striktně dodržovány a existují situace, kdy chceme mezeru vymazat (pracovní listy, testy, zpěvníkový zápis písně, aj.).
- Formát / Styl …
(Z menu Formát zvolte příkaz Styl …) - Zrušte volbu Povolit odsazení prvního notového systému na kartě Notový zápis (ta je automaticky otevřena)
Mezera mezi řádky
Otázka: Jak zmenšit mezeru mezi notovými osnovami?
Pro nastavení mezery mezi notovými osnovami (mezi systémy a řádky) existují pravidla. Zohledňují druh notace (vokální, instrumentální, …), protože každá vyžaduje určitá specifika. Často se stává, že tuto mezeru potřebujeme nastavit ručně – ne vždy je algoritmus notačního programu bezchybný.
Musescore řeší manuální nastavení mezer pomocí nástrojů vymezovačů. Ty se nacházejí na paletě ve spodní části a vypadají následovně, viz obr. 1
- Poslední, který vypadá jako velké písmeno i přesuneme do horního notové osnovy – do prvního taktu. Nalevo se objeví modrá linka – ve spodní části má bod, kterým je možné přesouvat nahoru nebo dolů.
- Přesunem spodního bodu nastavíme požadovanou velikost mezery
Změna velikosti mezery za posledním taktem partitury
Otázka: Jak mám změnit velikost mezery za posledním taktem – především bych chtěl mezeru vytvořit u takových konců mé paritury, které roztáhnou i dva takty na celou šířku stránky.
Poslední dobou se algoritmus Musescore chová více prakticky a málokdy se stane, že jeden nebo dva takty se roztahují na celou šíři stránky. Ale stává se to. Oprava není jednoduchá – vyžaduje i několik kroků a realizuje se vložením speciálního rámečku k poslednímu taktu.
- Označíme poslední takt partitury.
- Z menu zvolíme příkaz: Přidání / Rámečky / Připojit vodorovný rámeček.
Za posledním taktem se zobrazí rámeček označený tečkovanou čarou. - Klikneme na tečkovaný rámeček za posledním taktem – označí se modře a na pravé straně se zobrazí bod.
- Přesuneme pravý bod rámečku ve směru doprava. Vizuálně tak nastavujeme požadovanou velikost mezery.