Poslední víkendové zastavení nad hudebními činnostmi bude s kelímkem. Inspirace nejznámějšími interprety na kelímky se nezapře a ani ji nezastírám, ale třeba se bude hodit balík materiálů, které pomohou s nácvikem. Součástí je i více variant upravené hudby v pomalejším tempu.
V horní části videa je zobrazeno barevné schéma hudební formy. Zvolil jsem skladbu od Ludwiga van Beethovena, kterou je pátý tanec v Es dur, z cyklu 12 kontratanců, WoO 14.
Část A (červená) je dále dělená do dvou menších částí. Pravidelně v ní otáčíme kelímek, proto dostane přezdívku točená. Zelenou barvou označuji část spojky – pro prvek rozhýbání kelímku přezdívám jako kolotoč. Třetí část je označena fialovou a přezdívám ji ťukaná.
OBSAH:
Červená točená
- Uchycení kelímku za horní část
- Přenesení kelímku do druhé ruky
- Položení kelímku na stůl
- Pleskání do stolu prsty.
Zelená kolotoč
- Roztočíme opatrně kelímek a po celou dobu hlídáme, aby se nepřevrhl a nesjel ze stolu – pozor na přehánění. Kelímek roztáčíme pouze do rytmu.
Fialová ťukaná
- Ťukání rukou do spodní části kelímku.
- Ťukání s hranou kelímku do stolu.
- Přenesení držení kelímku za dno z jedné ruky do druhé
Nácvik
Nejprve přistoupíme k rozcvičení – předvádíme různé úchopy, úchyty, přenesení a jiné manipulace a žáci opakují. Můžeme vnést také prvky hry na ozvěnu.
Poté nacvičíme jednotlivé části. Z materiálů můžeme vybrat pouze určitou hudební ukázku v pomalejším tempu a ihned od začátku tak můžeme cvičit s hudbou.
Závěrečný pohyb pak může představovat přiťuknutí na první dobu se sousedem.
Materiály
Červená
Zelená
Fialová
Komplet